YabancI DİL

Yabancı Dil


Çocuklarda yabancı dil öğrenimi konusunda hemen hemen herkesin aklına takılan ikinci bir dilierken ya da geç öğrenmeninne gibi bir farkı olduğudur. Hatta, nasıl olsa öğrenecek - çok da bir şey fark etmez, diye düşünenler de olabilir. Fakat işin aslı öyle değil. Öyle olmadığını, erken yaşta yabancı bir dili öğrenilmesi gerektiğini de yine pek çok kişi biliyor ama pek çoğumuz nedenini sorgulamıyor. Genelde ya etrafındaki ailelerin çocukları da yabancı bir dil öğrendiği için "benim çocuğum da eksik kalmasın" mantığıyla hareket ediliyor ya da bu çağın bir gerekliliği olarak addedilip "çocuğum ikinci bir dili elbette öğrenmeli" diye düşünülüyor. Her ikisi de yadsınamaz durumlar fakat bundan daha öte faydaları olduğunu bilmekte fayda var.Her şeyden önce çocukların ve yetişkinlerin bir yabancı dili öğrenme şekli birbirinden tamamen farklıdır. Her iki grup da aynı şeyi yapıyor gibi görünseler de hem sonuç, hem de süreç açısından hiç bir bağlantıları yoktur. Peki bu noktada bilinmesi gerekenler nelerdir?

KRİTİK DÖNEM

Eğer amaç iyi bir aksan ve akıcılık ise dil bilimcilere göre bu süreç 'before puberty' yani ergenlik döneminden önce işlemelidir. Kısaca çocuğunuzun yabancı bir dili iyi bir aksanla konuşmasını istiyorsanız 10-11 yaşlarından öncesine kadar öğrenmiş olması gerekiyor. Hatta bazı uzmanlar bu kritik öğrenme döneminin 6 yaşla son bulduğunu söylüyorlar. Bu süreden sonra da elbette dil öğrenilebilir ama aksan konusunda problemler yaşanabilir.

BEYİN GELİŞİMİ

Psychological Science'da yayınlanan bir araştırma erken yaşta 'yabancı bir dilde düşünme' yetisinin beynin daha pratik ve hızlı hareket etmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Bu da ardından başarıyı getiriyor. Yine bir araştırmada Amerika'da ikinci dili erken öğrenen çocukların SAT skorlarının tek dilli çocuklara oranla daha yüksek olduğu ortaya konmuş. İşin bir de şu kısmı var: Okul hayatında diğer çocuklar ikinci dil öğrenmekle uğraşırken sizin çocuğunuz dil bildiği için başka alanlarda kendini ispatlamaya daha erken başlayacak. Yani hayata 1-0 önde başlamış olacak diye de düşünebilirsiniz.

 

0216 339 13 43
BARBAROS MAHALLESI DENIZMEN SOKAK NO:1 KOŞUYOLU/ÜSKÜDAR